Розрахунок часу евакуації людей при пожежі
Розрахунковий час евакуації людей з приміщень і будівель встановлюється з розрахунку часу руху одного або декількох людських потоків через евакуаційні виходи від найбільш віддалених місць розміщення людей.
При розрахунку весь шлях руху людського потоку поділяється на ділянки (прохід, коридор, дверний проріз, сходовий марш, тамбур) довжиною і шириною. Початковими ділянками є проходи між робочими місцями, обладнанням, рядами крісел і т.п.
При визначенні розрахункового часу евакуації людей довжину і ширину кожної ділянки шляху евакуації для проектованих будівель приймають за проектом, а для побудованих - по фактичному стану.
Тривалість евакуації людей до виходу назовні з будівлі визначають по протяжності шляхів евакуації і пропускної здатності дверей і сходів. Розрахунок ведеться для умов, що на шляхах евакуації щільності потоків рівномірні і досягають максимальних значень.
Згідно ГОСТ 12.1.004-91 «Пожежна безпека. Загальні вимоги », загальний час евакуації людей складається з інтервалу« часу від виникнення пожежі до початку евакуації людей »і розрахункового часу евакуації, яке є сумою часу руху людського потоку по окремих ділянках його маршруту від місця знаходження людей в момент початку евакуації до евакуаційних виходів з приміщення, з поверху, з будівлі.
Порядок проведення розрахунку:
• Визначити категорію і ступінь вогнестійкості будівлі і приміщення.
• Розрахувати критичну тривалість пожежі по температурі.
• Розрахувати критичну тривалість пожежі по зниженню концентрації кисню.
• Вибрати з розрахованих критичних продолжительностей пожежі мінімальну і по ній розрахувати допустиму тривалість евакуації.
• Визначити розрахунковий час евакуації людей при пожежі.
• Порівняти розрахункове і допустимий час евакуації, зробити висновки.
Розрахунок часу евакуації під час пожежі
Характерна особливість сучасного будівництва - збільшення кількості будинків з масовим перебуванням людей. До їх числа можна віднести криті культурно-спортивні комплекси, кінотеатри, клуби, магазини, виробничі будівлі і т.д. Пожежі в таких приміщеннях нерідко супроводжуються травмуванням та загибеллю людей. В першу чергу це відноситься до швидко розвиваються пожеж, що представляє реальну небезпеку для людини вже через кілька хвилин після їх виникнення та інтенсивним впливом на людей небезпечних факторів пожежі. Найбільш надійний спосіб забезпечення безпеки людей в таких умовах - своєчасна евакуація з приміщення, в якому виникла пожежа.
Для визначення фактичної відповідності шляхів евакуації вимогам норм необхідно виконувати розрахунок часу необхідної евакуації людей при пожежі.
Показник розрахункового часу встановлюється з розрахунку часу, який необхідний для переміщення одного або декількох потоків людей через спеціально обладнаний евакуаційний вихід. Нормативні вимоги під час визначення умов безпечної евакуації при пожежі, знаходяться в ППБ Правила пожежної безпеки в Україні 2004
ДЛЯ ЧОГО ВОНА ПОТРІБНА?
Кожен об'єкт повинен мати таке об'ємно-планувальне і технічне виконання, щоб евакуація людей з приміщення була завершена до моменту досягнення гранично допустимих значень небезпечних факторів пожежі. У зв'язку з цим кількість, розміри і конструктивне виконання евакуаційних шляхів і виходів визначаються в залежності від необхідного часу евакуації, тобто часу, протягом якого люди повинні покинути приміщення, не піддаючись небезпечному для життя і здоров'я впливу пожежі.
КОМУ ВОНА ПОТРІБНА?
Безпечна евакуація людей з будівель і споруд під час пожежі вважається забезпеченої, якщо інтервал часу від моменту виявлення пожежі до завершення процесу евакуації людей в безпечну зону не перевищує необхідного часу евакуації людей при пожежі. Методи визначення необхідного та розрахункового часу, а також умов безперешкодної і своєчасної евакуації людей визначаються нормативними документами з пожежної безпеки.
ЕТАПИ ПРОВЕДЕННЯ
1. По-перше, визначаються головні завдання, як наприклад:
• - забезпечення заданого часу просування людей до евакуаційного виходу;
• - розрахунок або перевірка параметрів евакуаційних можливостей будівлі;
• - забезпечення травмобезопасности людей при масовому просуванні, з урахуванням щільності потоків;
• - оцінка потенційного ризику для людей в процесі повної евакуації і можливості виключення впливу небезпечних чинників;
• - необхідність застосування основних і додаткових систем протипожежного захисту.
2. По-друге, визначається розрахункова чисельність людей на підставі даних про архітектурні, функціональних, і технологічних параметрах будівлі.
3. По-третє, вибираються найбільш ймовірні шляхи руху людей. На жаль, об'єктивних методів реалізації даного завдання поки не існує. І в даному випадку потоки приймаються виходячи з рекомендацій вироблених на основі оцінки реального поведінки