Розробка планів і схем евакуації
План евакуації - документ, в якому вказані евакуаційні шляхи і виходи, встановлені правила поведінки людей, а також порядок і послідовність дій обслуговуючого персоналу на об'єкті при виникненні надзвичайної ситуації. План евакуації, знаки безпеки та покажчики напрямку дозволяють вжити необхідних заходів щодо евакуації людей з місць масового скупчення при виникненні надзвичайних ситуацій.
Крім вогнегасників, рукавів і засобів для порятунку людей з-під завалів, на кожному поверсі будівлі повинні бути розміщені плани евакуації в доступному для очей місцях. Всі співробітники об'єкта повинні пройти обов'язковий пожежний інструктаж і розписатися в спеціальному журналі, підтверджуючи свої знання про дії під час пожежі.
Існують зведені плани, які об'єднують всі інші схеми та інструкції. Їх розробляють для цілого будинку або іншого об'єкта. При створенні зображення зі шляхами евакуації для транспорту (наземного, водного або повітряного) вдаються до вивчення спеціалізованих стандартів і відповідних кодексів. Позначення в них можуть відрізнятися від звичайних. Зміни в законодавстві, нормативно-правових актах, регламентах тягнуть за собою перегляд всіх планів евакуації та їх переробку. На зведеному плані відзначають розташування локальних, поверхових і секційних планів евакуації.
Схеми евакуації при пожежі бувають:
Локальні - на окреме приміщення;
Секційні - на окрему секцію приміщення, яка має складну планування і велика кількість розділових простінків;
Поверхові - на весь поверх будівлі, дублікати можуть розміщуватися в декількох місцях з обов'язковим позначенням знаходження представленої схеми і її копій;
Зведені - зберігаються у відповідального за протипожежну безпеку організації, використовуються при надзвичайних ситуаціях і видаються командиру пожежної бригади при пошуково-рятувальних операціях в будівлі. Розмір листа, на якому відображають план, залежить від деталізації і кількості елементів, відображених на ньому.
Розмір плану евакуації:
1. Для схем приміщень і поверхів великої площі і складної планування розмір 600х400 мм.
2. Для локальних схем: напівповерхів, приміщень з середньою площею без суцільних перегородок 400х300 мм.
Зверніть увагу! На об'єктах з постійним або тимчасовим перебуванням у них 100 і більше осіб або мають хоча б одне окреме приміщення з одночасним перебуванням 50 і більше осіб, в будівлях і спорудах (крім житлових будинків), які мають 2 поверхи і більше, у разі одночасного перебування на поверсі більше 25 осіб, а для одноповерхових - понад 50 осіб, повинні бути розроблені і вивішені на видимих місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі. Така вимога зазначено в пункті 5 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС від 31.12.2014 № 1417